Науково-екскурсійний відділ та Сектор методичної роботи

Створенням сучасного іміджу Музею історії Десятинної церкви, розширенням його аудиторії, аналізом ефективності екскурсійно-масової діяльності закладу відповідно до запитів реальної і потенційної аудиторій Музею, показниками прибутків і відвідуваності опікуються співробітники Науково-екскурсійного відділу та Сектору методичної роботи. Науково-екскурсійний відділ та Сектор методичної роботи – це обличчя Музею, його «фасадний» бік. Саме так можна визначити його місце в загальній структурі нашого Музею. Співробітники Відділу, котрі є об’єднувальною ланкою між Музеєм і зовнішнім світом, формують перше враження про наш заклад, і передусім саме від них залежить, чи завітає відвідувач до Музею вперше і чи захоче сюди повернутися. Організація екскурсійної діяльності – від прийому заявок до розроблення нових екскурсійних маршрутів – ось коло основних завдань Відділу. Одним із пріоритетних напрямів у його діяльності, починаючи від моменту створення, є робота з дітьми молодшого й середнього шкільного віку, а також із соціально незахищеними дітьми та дітьми-інвалідами. Кожен співробітник Відділу є почасти і сценаристом, і режисером, і актором, адже екскурсія – це певне дійство. Тому необхідно багато репетирувати, шукати потрібну інтонацію і стилістику. Екскурсія готується, як наукове дослідження, а проводиться – як вистава. Невід’ємною складовою Відділу, його акумулятором є методичний сектор Музею. Незважаючи на те що діяльність методичного сектора спрямована насамперед на координацію роботи працівників Відділу, узагальнення передового досвіду інших музеїв, кінцевою метою є удосконалення екскурсійної роботи і покращення якості обслуговування відвідувачів. Роботу Науково-екскурсійного відділу та Сектору методичної роботи можна порівняти з приготуванням страви. Страви, у яку працею всього колективу вкладено якісне інформаційне наповнення, відпрацьовано поетапний рецепт – план роботи кожного співробітника, і все це спрямовано на кінцевий результат – отримання різноманітного меню для відвідувачів Музею.

Працювати потрібно там, де нам подобається,
де кращий колектив, де нам вдасться проявити
свої таланти і здібності

Путешествия учат больше, чем что бы то ни было.
Иногда один день, проведенный в других местах, дает больше,
чем десять лет жизни дома.

Анатоль Франс

Слова А. Азізова, винесені в заголовок, цілком і повністю відображають атмосферу, у якій працює колектив Науково-екскурсійного відділу, що створений для популяризації Музею історії Десятинної церкви і його діяльності, розширення кола відвідувачів закладу та приваблення громадськості до відвідування екскурсій. Ми завжди раді зустрічати гостей і запрошуємо всіх охочих на прогулянку Старим Києвом.

Так сталося, що вся наша експозиція знаходиться на свіжому повітрі, а головними експонатами є підмурки Десятинної церкви та багатовікова Липа.

І знали б ви, скільки таємниць приховують ці експонати, як багато вони можуть розповісти тому, хто вміє слухати та спостерігати! У своїх екскурсіях ми раді розповісти все найцікавіше, що знаємо про Київ. Наші співробітники постійно вдосконалюють свій професіоналізм та розширюють свої знання й охоче діляться ними.

Кожен співробітник нашого відділу перетворює прогулянку Києвом на справжнє диво для будь-кого – надзвичайно цікаво буде і дітям, і дорослим. Увесь науковий колектив Музею історії Десятинної церкви постійно досліджує центральну частину міста, тож ми не використовуємо застарілих наукових даних – під час наших екскурсій ви гарантовано отримаєте найсвіжішу й найцікавішу, а головне – об’єктивну інформацію, ознайомитеся з останніми дослідженнями й відкриттями, цікаво та корисно проведете час.

Колектив Науково-екскурсійного відділу та сектору методичної роботи, розробляючи нові екскурсійні маршрути для жителів і гостей нашої столиці, враховує різноманітні запити та інтереси, утім, пріоритетним напрямом своєї роботи вважає проведення навчально-тематичних екскурсій, лекцій, семінарів у навчальних закладах для дітей молодшого та середнього шкільного віку, а також для соціально незахищених дітей, дітей-інвалідів і пенсіонерів.

Наукові співробітники й методисти, розробляючи рекомендації з метою поліпшення організації і вдосконалення екскурсійної діяльності, вивчають можливості впровадження інноваційних методів і прийомів проведення екскурсій.

Упродовж року співробітниками відділу було проведено

  • лекцій у школах міста – 5;
  • благодійних екскурсій зі школярами та студентами – 9;
  • благодійних лекцій у будинках для літніх людей – 2;
  • у громадських організаціях міста – 2;
  • у недільних школах – 3.

Розширення тематики і маршрутів екскурсій, їх різноплановість лягли в основу науково-екскурсійної роботи відділу та сектору. Робота в цьому напрямі здійснювалася з урахуванням того, що сучасний туристичний ринок потребує нових підходів до організації екскурсійної діяльності як до одного з основних туристичних продуктів. Нині творча група відділу працює над підготовкою матеріалів для нової екскурсійної теми, пов’язаної з древнім і вічно молодим київським Подолом.

Колектив Науково-екскурсійного відділу багато уваги приділяє професійній підготовці, працює в архівах, співробітники пишуть і публікують на сайті Музею свої статті. Праці наших співробітників – А. Коваля і О. Гайка, В. Крапивки і Т. Мєщєрякової, О. Зайцевої і А. Петренка – можна знайти в розділі «Публікації» на нашому музейному сайті.

А хороші відгуки наших відвідувачів віддзеркалюють результат нашої роботи:

Відділ вчиться, готується й працює...

 

 

Музеї належать людям...

В основу своєї роботи співробітники Науково-екскурсійного відділу та сектору методичної роботи Музею поклали тезу: «Правильно підготовлена і проведена екскурсія дозволяє екскурсантові побачити за допомогою своєї уяви й мислення щось більше, аніж те, що він бачить перед собою». Усі екскурсійні об’єкти – пам’ятки історії та культури, музейні експонати – цікаві не просто самі по собі. Цікава історія, яку вони передають, вони свідчать про існування певної культури та відображають певну історичну епоху.

Ніхто не знає, коли і де з’явилися перші екскурсоводи, але й зараз, як і тридцять, сорок, п’ятдесят чи шістдесят років тому навіть у маленькому провінційному містечку можна знайти ентузіаста-дивака, котрий із завидною завзятістю вивчає або давні руїни, або історію краю, або чийсь родовід. І як би не називався наш відділ, для багатьох ми – «Екскурсбюро», а наші співробітники – екскурсоводи.

 

Рік 2015 – третій рік існування нашого музею – Музею історії Десятинної церкви.

Ставлячи колективу Науково-екскурсійного відділу та сектору методичної роботи завдання на 2015 рік, Директор МІДЦ П. В. Дорошенко чітко і ємко визначив основні напрями нашої діяльності: відібрати, сформулювати та ефективно донести свої знання до широкої аудиторії. 

Протягом 2014 року співробітники відділу багато уваги приділили аналізу та узагальненню передового досвіду провідних музеїв і заповідників столиці в питаннях організації екскурсійної діяльності.

Підсумком цієї роботи став перспективний план роботи на 2015 рік. В його основу покладено ключове завдання – популяризація діяльності МІДЦ.

Колектив відділу налагодив робочі стосунки і з інститутами підвищення кваліфікації, і з громадськими організаціями, і зі школами та вищими навчальними закладами.

Плановане застосування нових форм і методів роботи дозволить значно розширити аудиторію відвідувачів Музею, а розроблення нових видів екскурсійних програм для молоді та школярів дасть можливість у цікавій, зокрема ігровій, формі вивчати історичне минуле нашої Батьківщини, ознайомлювати учнівську молодь з історією та культурою Давньої Русі з використанням матеріалів розкопок Десятинного храму.

 

Екскурсія – як цікава книга – має пробуджувати уяву

Колектив Науково–екскурсійного відділу та сектору методичної роботи у 2015 – на початку 2016 року значну увагу приділив роботі з учнями, студентами та соціально незахищеними верствами населення.

Були встановлені міцні контакти з ГО «Всеукраїнське об’єднання у справах вимушених переселенців»

та з деякими військовими частинами міста, у тому числі з Окремим полком Президента України.

Співробітники відділу також приділяли багато уваги лекційній діяльності в громадських організаціях та школах Києва.

Співробітники сектору методичної роботи вивчали передовий досвід провідних і новостворених музеїв міста

та розробляли нові екскурсійні маршрути,

брали участь у семінарах, присвячених роботі з людьми з особливими потребами.

Наприкінці 2015 – на початку 2016 року колективом Музею було підготовлено та відкрито кілька виставок:

«Шлях у минуле Десятинної церкви»
виставка, присвячена 10-річному ювілею археологічних досліджень 2005–2011 років;

«Відродження давніх традицій»
виставка робіт художника-монументаліста Леоніда Тоцького та юних майстрів студії «Мистецтво стінопису» (керівник Ю.В. Копилова) Київського Палацу дітей та юнацтва;

«Акт злуки: шлях до єдності України»
виставка до 97-річчя проголошення Акту злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) та до Дня соборності.

Попереднє прослуховування екскурсоводів проводять методисти та наукові співробітники Музею.

Після відновлення трасування залишків фундаментів Десятинної церкви у грудні 2015 року екскурсоводи та співробітники відділу знову проводять екскурсії по Старокиївській горі.

Робота з пошуку нових даних про минуле Десятинної церкви та висвітлення її значення для історичного й культурного ландшафту Києва продовжується.

Ми завжди готові та раді прийняти вас у нашому Музеї,

підготувати для вас цікаві екскурсії та лекції,

обговорити їх

та запросити вас на екскурсію з друзями, рідними та близькими.

 

Минуле – це ніщо, якщо ми про нього не розповіли

У кожного з нас із наближенням вихідних, незалежно від пори року – чи це весна, коли промені сонця виблискують на липких листочках, чи літня спека, коли кожен фонтан виблискує крапельками води, чи осінь, коли золотисте листя лежить на мокрому асфальті й настирливо прилипає до підошов взуття, чи зима, коли морозець сріблить гілля дерев, – постає питання: що робити в найближчі вихідні. Варіантів багато: виїзд на природу з друзями, домашнє дозвілля з книгою або телевізором, прогулянка містом. І саме в ці моменти ми згадуємо, що давно вже не відвідували музей, не мандрували тихими київськими вуличками з екскурсоводом. Рішення прийнято – вирушаємо на екскурсію.

Залишилось обрати – куди?

Для того, щоб у мешканців нашої столиці та її гостей не виникало подібного питання, співробітники Науково-екскурсійного відділу і сектору методичної роботи Музею історії Десятинної церкви

протягом усього 2016 року працювали в архівах,

узагальнювали передовий досвід кращих музеїв,

 

складали цікаві тексти для екскурсійних програм

 

і втілювали нові методи проведення екскурсій.

 

 

За минулий рік колектив відділу значно розширив аудиторію постійних відвідувачів нашого Музею, це:

  • учні шкіл міста,
 
  • військовослужбовці та майбутні захисники Батьківщини,
 

 

  • вимушені переселенці,
 
  • студенти вищих навчальних закладів.
 

Співробітники відділу брали участь у семінарах, що проводились управліннями освіти деяких районів Києва,

 

а встановлені робочі контакти з бібліотеками міста дозволили нашому колективу частіше проводити зі школярами тематичні зустрічі-лекції.

 

Провадилася робота з розширення переліку інтерактивних заходів:

екскурсії-квести,

 
 
 

  майстер-класи

 
 
 

та відкриті уроки.

 

У 2016 році колектив відділу й сектору підготував тексти екскурсій для п’яти виставок Музею,

 

 
 

обновив матеріали для відеолекцій,

продовжив створення відеоархіву виставок Музею,

 

постійно інформував про виконану роботу на своїй сторінці у FB.

Для своєчасного інформування відвідувачів Музею про заходи, які проводить чи планує провести наш заклад, колектив сектору методичної роботи оновив інформаційний стенд,

а всі співробітники продовжили роботу з популяризації діяльності Музею.

На сайті Музею розміщено цікаві пізнавальні статті, що розповідають про визначні місця столиці.

 

Доповненням до них стали супутні відеорозповіді.

 

Роботу з підготовки відеоматеріалів буде продовжено у 2017 році.

Пошуком нового,

його втіленням і цікавою подачею відвідувачам

наш колектив має намір займатися і 2017 року.