Науковий доробок Музею – доповідь «Чи існував Боричів узвіз?»

Submitted by admin on Thu, 03/20/2014 - 07:45

17 березня 2014 року в залі засідань Музею історії Десятинної церкви кандидат історичних наук провідний науковий співробітник Науково-дослідного відділу історико-археологічних досліджень Олексій Комар виголосив наукову доповідь «Чи існував Боричів узвіз?».

Доповідь присвячена проблемі літописного топоніма «Боричев увоз», що відігравав важливу роль у локалізації подій давньоруської історії Києва. У доповіді докладно розглянуто історіографію питання, проаналізовано дані писемних і картографічних джерел про історичні узвози та головні топографічні орієнтири Старокиївської гори Х–XIX ст. Особливу увагу приділено локалізації літописного урочища «Боричево», пов’язаного доповідачем з Подолом.

Окремо виділено значення правильного розуміння і вживання самого літописного терміна «увоз», який є специфічно південноруською лексемою на означення «дороги в яру, низині», і не тотожний терміну «взвоз», що означав дорогу для підйому на гору. Натомість давньоруський топонім «увоз Боричев» семантично тотожний топоніму «ров Боричов» грамоти 1694 року. Локалізація останнього на підставі інформації грамоти не викликає складнощів і має бути прив’язаною до «Микільської хвіртки», острогу між Воздвиженською та Трьохсвятительською церквами.

Категорию: