Шлях у минуле Десятинної церкви

Submitted by admin on Sat, 11/14/2015 - 10:27

2 листопада 2015 року в приміщенні Музею історії Десятинної церкви відбулося урочисте відкриття виставки «Шлях у минуле Десятинної церкви», присвяченої історії археологічних досліджень першого мурованого храму Давньої Русі.

Розповідь про розкопки церкви йде в обрамленні давньоруських матеріалів з археологічних досліджень Києва різних років. Таким чином підкреслено, що розкопки Десятинної церкви протягом останніх століть були важливою складовою загального процесу вивчення давньоруської історії Києва.

На початку експозиції перед нами постає історія самої церкви Богородиці Десятинної – її розбудова, функціонування, значення в житті давніх киян і всієї Русі.

Десятинна церква – княжа усипальниця, перша монументальна споруда в місті, що разом із Софійським собором та Золотими воротами стала одним з основних об’єктів архітектурного ансамблю давньоруського Верхнього міста, а нині є одним з найвідоміших символів тієї епохи.

Життя храму протягом майже двох з половиною століть було тісно переплетене з долею міста та його мешканців. Декілька разів церкву перебудовували та ремонтували. Двічі вона зазнала руйнувань та грабунку внаслідок княжих міжусобиць.

Зрештою, під час монгольської навали на Київ 1240 року Десятинний храм став останнім прихистком та братською могилою для тих, хто намагався сховатися за його мурами від шабель і стріл загарбників. Саме так закінчилося життя храму як релігійної святині. Але майже чотириста років потому розпочалося його нове буття – як визначної пам’ятки історії та культури.

Виставка розповідає про історію вивчення пам’ятки: перші спроби розчистити давні фундаменти за часи Київського митрополита Петра Могили – пошук і збір реліквій; аматорські розкопки на початку ХІХ ст., коли вперше мали місце спроби оцінити архітектурний та історичний масштаб решток храму; перші роботи, проведені професійними археологами-фахівцями на початку ХХ ст., що дозволили в період між двома світовими війнами провести більш ретельні дослідження. Ці дослідження стали підґрунтям для всіх подальших робіт з реконструкції та інтерпретації унікальної пам’ятки. І нарешті – останні на сьогодні археологічні дослідження, що підвели певний підсумок усіх попередніх розкопок.

Виставкова експозиція розповідає про тривалий шлях наукового пошуку – шлях спроб і помилок, удач і втрат, що постають перед нами як єдиний послідовний процес, який має на меті висвітлити історію найвизначнішої пам’ятки нашого минулого.

Категорию: