Наукова доповідь співробітника НДВІАД МІДЦ Миколи Андрієвського

Submitted by admin on Fri, 01/24/2014 - 04:21

20 січня 2014 року об 11:00 у конференц-залі Музею історії Десятинної церкви на засіданні Науково-дослідного відділу історико-археологічних досліджень МІДЦ науковий співробітник відділу Микола Андрієвський виголосив доповідь «Проблема наступності язичницьких і християнських сакральних місць на прикладі Борисоглібського собору в Чернігові».

У доповіді розглянуті проблеми та передумови становлення традиції ототожнювання давньоруських християнських місць із язичницькими капищами, яка ґрунтується на літописній згадці «Владимир же повелел рубить церкви и ставить их по тем местам, где прежде стояли кумиры. И поставил церковь во имя святого Василия на холме, где стоял кумир Перуна и другие и где творили им жертвы князь и люди» («Повість временних літ»), а також подальший розвиток цієї проблематики серед істориків минулого століття.

Особливий акцент було зроблено на Чернігові, у якому ця проблема має особливий статус через побутування легенди про знаходження ідола зі срібною головою під час будівництва дзвіниці Чернігівського колегіуму початку XVIII ст., котра розташовувалася доволі близько до одного з найдавніших храмів Русі – Спасо-Преображенського собору. Срібна голова ідола за наказом гетьмана Івана Мазепи була переплавлена для виготовлення царських врат Борисоглібського собору, які стоять і донині.

У доповіді розглянуто сучасні погляди краєзнавців і науковців на цю легенду та можливі перспективи дослідження цієї проблеми в Чернігові.

Категорию: