Круглий стіл «190-річчя початку будівництва церкви за проектом В. Стасова»

Submitted by admin on Wed, 09/26/2018 - 14:24

25 вересня 2018 року в Музеї історії Десятинної церкви відбувся Круглий стіл «190-річчя початку будівництва церкви за проектом В. Стасова», підготовлений Відділом історико-археологічних досліджень.

У доповіді провідного наукового співробітника Тетяни Ананьєвої на основі писемних джерел першої половини ХІХ ст., зокрема записок мандрівників, які відвідували Київ, щоденників, мемуарів, було висвітлено питання щодо ролі, яку Десятинна церква відігравала у формуванні історичної свідомості та памяті тогочасного суспільства. Джерела свідчать, що Десятинна церква і місце, де вона була розташована, мають визначний потенціал як культурно-історичне явище.

Провідний науковий співробітник Владислав Дятлов проаналізував описи нової Десятинної церкви в путівниках і описах Києва ХІХ ст. Вказані джерела по-різному відображають окремі епізоди передісторії споруди, інтерпретацію деяких експонованих тут археологічних знахідок та оцінку архітектурного стилю новобудови, доповнюють одне одного в переліках храмових реліквій, описах інтер’єру, коментарях щодо долі церкви в другій половині ХІХ ст.

Старший науковий співробітник Артур Кукуішко розглянув проект церкви архітектора В. Стасова в контексті розвитку ідей національної ідентичності загалом у Європі та розвитку державної ідеології Російської імперії.

Висновками проведеного Круглого стола стали: неоднозначність оцінок церковної будівлі ХІХ ст., збільшення з часом негативних суджень, вплив на них поширення «державного стилю» православних церков у Російській імперії і стилю історичної еклектики в архітектурі взагалі (т. з.  «псевдовізантійського» і «псевдоруського»); визнання «стасівської» Десятинної церкви однією з ключових споруд для формування названих архітектурних стилів і помітним пам’ятником своєї епохи.

Категорию: