26 жовтня 2019 р. на 79 році закінчилося земне життя Віталія Васильовича Ковалинського – видатного киянина, історика, письменника, журналіста

Submitted by admin on Sun, 10/27/2019 - 12:26

Віталій Васильович вважав, що його шлях до історії та друкованого рядка починався ще у середній школі, а стародавній Львів, улюблений край дитинства, надихав на історичні дослідження. З 1958 року Віталій Васильович переїхав до Києва, історія якого захопила його з першого дня і надихнула на невтомні дослідження. З того часу В. В. Ковалинського по праву вважають літописцем нашого міста. Він став одним із керівників секції краєзнавчої літератури Київської організації Добровільного товариства любителів книги та клубу «Києвознавець», заснованого восени 1977 р., неодмінним учасником багатьох виставок з приватних зібрань, одним з організаторів влаштованої у 1982 р. виставки книжок про Київ. Впродовж майже 25 років В. Ковалинський був активним членом, а потім заступником голови Клубу прихильників книги «Субота у Бегемота», заснованого 1992 р. в Музеї М. А. Булгакова. У 1982 р. В. Ковалинський брав активну участь у створенні й відкритті Музею історії міста Києва, в якому почав працювати з червня 1997 р.

У 1992 р. у видавництві «Довіра» вийшов альбом репродукцій старих листівок із колекції В. Ковалинського «Спогади про Київ»

Впродовж лютого – грудня 1995 р. двічі на місяць відомий києвознавець В. В. Ковалинський виступав у Музеї історії м. Києва із циклом розповідей про меценатів нашого міста, у тому ж році вийшла книга «Меценаты Киева», яка була першим виданням про наших благодійників не лише в Україні, а й взагалі на теренах колишнього Союзу.

Запам’яталися й виступи В. Ковалинського на радіо – публіцистичні та на історичну тематику, зокрема у мистецьких програмах на каналі «Промінь», у програмі «Голос Києва».

У лютому 1996 р. за участю В. Ковалинського вийшла перша телепередача «Київські мініатюри». Вона проіснувала на телеекрані 11 років і впродовж усього цього періоду зберігала високий рейтинг серед глядачів та відзначалася фахівцями як краща краєзнавча програма. А з 2006 р. починає виходити багатотомне видання під тією ж назвою – "Київські мініатюри» – збірка нарисів про найвизначніші київські місця, пам’ятки, події, що базуються на унікальних архівних документах. Останнім часом письменник готував черговий том цього видання, який, на жаль, не встиг завершити. З 2005 року Віталій Ковалинський був головним редактором журналу «Купола», автором безлічі публікацій в періодичних виданнях (понад 500). До останнього подиху історик продовжував наполегливо працювати, завжди був бажаним гостем на різних мистецько-культурних заходах, виступав як науковий консультант в науково-популярних програмах на телебаченні та радіо, а також в періодичних виданнях з питань історії та сучасності київської столиці.

Віталія Ковалинського знали й шанували майже всі музейники. Він був щирим другом Музею історії Десятинної церкви, жодна виставка не обходилася без допомоги Віталія Васильовича – чи то експонатами з його колекції, чи то фаховими консультаціями, чи загалом теплими, дружніми порадами. Світла пам’ять та найкращі спогади про нашого друга Віталія Васильовича Ковалинського – назавжди  в наших серцях, а його праці залишатимуться незамінним джерелом для майбутніх дослідників історії Києва.

Категорию: