Роман Луценко | Зображення Десятинного храму (за проектом архітектора В. П. Стасова) на планах Києва ХІХ – початку ХХ століття

Розглянуто зображення так званої «спасівської» Десятинної церкви, збудованої за проектом архітектора В. П. Стасова в 1828–1842 роках, та ділянки навколо храму на картах і планах Києва ХІХ – початку ХХ ст. Десятинний храм завдяки своєму соціокультурному статусу, а також значним розмірам був репером для картографічних зображень Києва, а саме ділянки Старокиївської гори, тому графічне та цифрове позначення Десятинної церкви присутнє на більшості карт цього часу. У топографічному середовищі міста місцевість навколо «стасівської» церкви асоціювалася саме з десятинними храмами та навіть мала топонім «Десятинний Миколай». Частина Старокиївської гори, на якій стояла Десятинна церква, у міському просторі ХІХ ст. мала чіткі контури. На захід та південний схід від храму ділянка була обмежена краєм гори та початком схилу, на південь проходив Десятинний провулок, який майже не змінив своїх обрисів і назву до сьогоднішніх днів. Північніше від храму починався Андріївський узвіз, а на схід проходила вулиця Володимирська.

Храм зображено на планах міста Києва 1837, 1838, 1846, 1860, 1880, 1886, 1894, 1895, 1903, 1913 років.

«Стасівський» храм під назвою Церква Десятинного Миколая на плані 1880 року – «План г. Киева с предместьями. Составлен по сведениям городской чертежной и дополнен сеъмкой 1879 года землемером В. Бошно Лит. С. В. Кульжено в Киеве» – позначений хрестиком у квадратному контурі під цифрою 50: церква «Десятиннаго Николая». Важлива деталь цього плану – тут підписано більшість вулиць довкола храму. На південь позначено «П. Десятинный» – сучасний Десятинний провулок, а на схід – «У. Десятинская», яка, згідно з планом, простягнулася від Софійської площі до місця, де перетиналися вулиця Трьохсвятительська та Андріївський узвіз. У сучасних реаліях колишня вулиця «Десятинська» – це відрізок вулиці Володимирської, що пролягає від Андріївського узвозу та Десятинної вулиці до Софійської площі.

Храм як визначна пам’ятка зображений і на туристичних планах Києва. Так, на «Плане Города Киева и его предместий» видавництва А. Максимовича 1913 року «стасівська» Десятинна церква зображена малюнком, який передає реальні обриси будівлі. На плані зображені й інші визначні будівлі, що розташовані поряд, – Андріївська церква та будинок Дворянського земельного банку. Десятинний храм пронумерований цифрою 5 з легендою «Десятинная церковь. Владимирская ул. 2».