Олена Журухіна, Віктор Нестеровський | Давньоруські прикраси з коштовного каміння за археологічними дослідженнями Києва та околиць (група кремнезему)

Під час археологічних досліджень культурних шарів давньоруського часу на території Києва та області фіксують різноманітні предмети, серед них – прикраси з коштовного каміння: намистини, підвіски та вставки у прикраси, зроблені із сердоліку, гірського кришталю та аметисту. Численними виявилися намистини із сердоліку (71 екз.) та гірського кришталю (14 екз.). Їхні знахідки зафіксовано в складі намист із поховальних комплексів другої половини Х – першої половини ХІ ст. або як поодинокі екземпляри в культурних шарах чи об’єктах ХІ–ХІІІ ст. Ця категорія прикрас потрапляла на територію Давньої Русі у складі вже скомпонованого намиста або як окремі вироби.

Невелику частину знахідок становлять підвіски із сердоліку (2 екз.), а також вставки (5 екз.) у металеві персні з гірського кришталю та аметисту. Форма їхніх вставок (у вигляді кабошонів) у Східній Європі за часів середньовіччя була доволі поширеною.

На початок ХІІ ст. спостерігається зменшення кількості знахідок зі згаданих порід твердого каменю. Коштовне каміння, поклади якого переважно розташовані за межами Київської Русі, замінює більш дешевий та доступний матеріал – скло, а у випадку із сердоліком – також бурштин.