Науково-дослідний відділ музеєфікації археологічних об’єктів

Науково-дослідний відділ музеєфікації археологічних об’єктів був створений з відкриттям Музею історії Десятинної церкви. Спочатку він мав назву «Відділ охорони пам’яток історії та культури». Згодом, у процесі формування Музею та налаштування роботи, специфіку Відділу було змінено. Доволі широкі поняття «охорона» і «пам’ятки історії та культури» конкретизувалися в збереження об’єктів археології. Більше того, реалії сьогодення не давали можливості повною мірою займатися не тільки фізичним, але і юридичним аспектом охорони об’єктів культурної спадщини.

Протягом усього часу існування Відділу його співробітники виконують такі головні завдання:

  • контроль та підтримка пам’яток археології Старокиївського Дитинця в їх сучасному стані;
  • підготовка та здійснення музеєфікації цих пам’яток у рамках проекту створення музейних комплексів.

Для виконання цих завдань співробітники Відділу здійснювали регулярне обстеження території (з лютого 2014 року воно стало щотижневим) задля своєчасного запобігання пошкодженням. Працівники Відділу систематично займалися розчисткою ділянки від рослин та сміття, намагалися підтримати територію пам’ятки в доглянутому стані.

У липні 2013 року співробітники Відділу відновили пам’ятний знак киянам, що загинули в руїнах Десятинного храму 1240 року під час монголо-татарської навали.


Відновлення пам’ятного знаку киянам, які загинули під час монголо-  татарської навали 1240 року. Співробітники відділу за роботою.  Липень 2013 р.

Відновлення пам’ятного знаку киянам, які загинули під час монголо-татарської навали 1240 року. Співробітники відділу за роботою.
Липень 2013 р.


 

У 2016 році розпочалася робота з музеєфікації залишків Західного палацу (Палацу князя Володимира).

Уперше у вітчизняній музейній практиці було застосовано метод дистанційного відстеження, розвідки та контролю за археологічними об’єктами.

Другий напрям роботи складається з двох блоків:

  • набуття практичних навичок консервації, реставрації, музеєфікації та підтримання стану археологічних об’єктів;
  • створення науково-теоретичної бази цієї діяльності.

Для цього всі співробітники Відділу регулярно підвищують свою кваліфікацію в археологічних експедиціях – як в Україні, так і за її межами, беруть участь у науково-практичних конференціях, семінарах та круглих столах, вивчають музейно-археологічний досвід інших музеїв і заповідників тощо. Весь цей теоретичний матеріал акумулюється в документальному супроводженні Відділу для його подальшого практичного застосування при роботі з такою унікальною пам’яткою, як Десятинна церква.

До складу Відділу входять професійні археологи, які мають багаторічний досвід роботи в польовій археології, історичній реконструкції, реставрації та консервації археологічних матеріалів. Очолює Відділ Дмитро Олександрович Шевченко.