Перше фотографічне зображення Десятинної церкви та його автор

Submitted by admin on Fri, 05/07/2021 - 15:38

Фото. Роджер Фентон. Андріївська церква, краєвид з Подолу. Київ, 1852 р.

Офіційно вважається, що перші в Києві і, ймовірно, одні з перших в Україні фотознімки зробив у 1852 році англієць Роджер Фентон.

Фотомистецтво Фентон відкрив для себе, коли відвідав виставку в Гайд-парку в Лондоні 1851 року. Майбутній фотограф був настільки вражений, що спеціально поїхав у Париж вивчати процес калотипії, або вощіння паперу, винайдений Гюставом ле Гре. Він спрямував свої зусилля на створення організації фотографів та у 1853 році заснував Фотографічне товариство, у якому був першим секретарем.

Фентон разом із британським художником, гравером і фотографом Джоном Борном був запрошений до Києва своїм співвітчизником, інженером Чарльзом Віньйолем, за проектом якого в Києві через Дніпро було збудовано ланцюговий міст (варто зазначити, що Віньйоль і сам був фотографом-аматором).

Щоб зафіксувати це чудове творіння, 24 вересня 1852 року Фентон і Борн прибули до Києва. Фентон фотографував завершення будівництва ланцюгового мосту, а також різні місця в Києві.

Саме тут він зробив фото Андріївської церкви, поряд з якою видно бані Десятинної церкви. На той час храму, збудованому за проектом Василя Стасова, було тільки 10 років.

До появи цієї фотографії відомі лише живописні зображення Десятинної церкви, наприклад, акварель М. Сажина 1840-х років.

У 1852 році в Англії Фентон представив свої фотографії, зроблені в Києві, а вже наступного року продемонстрував їх на виставці в Королівському союзі мистецтв. Вартість відбитків з краєвидами Києва становила 7 шилінгів і 6 пенсів, тоді як фото, зняті у Великобританії, коштували лише 3 шилінги, а фотографії з видом Києво-Печерської лаври коштували аж 12 шилінгів.

Отже, свої перші пейзажні знімки Фентон зробив саме в Києві.

Надалі Роджер Фентон став відомим як перший у світі офіційний військовий фотограф і одним з «першопрохідців» британської фотографії. Фотографії Кримської війни Роджера Фентона вважаються одними з перших прикладів військової фотожурналістики.

Фото «Долина смертної тіні» (дорога, заповнена гарматними ядрами).
Роджер Фентон. 1855 р.

Вважається, що Фентон розклав на дорозі ядра з канави, щоб підкреслити небезпеку. Тому існують звинувачення фотографа, що для виразності він вдався до постановочних кадрів.

Також Фентон робив чудові для своєї епохи пейзажні, архітектурні та натюрмортні світлини, прагнучи довести, що фотографія нічим не поступається живопису.

Незважаючи на популярність фотографій, зроблених у період Кримської війни, його кар’єра як фотографа тривала трохи більше десяти років. У 1862 році він цілком покинув фотографування, розпродав обладнання, і був забутий аж до його смерті через сім років. Однак за десятирічну кар’єру фотограф Роджер Фентон доклав зусиль, щоб перетворити мистецтво фотографії на засіб, що має потужний оповідний характер і вражаючі візуальні можливості.

За внесок у фотографію Фентона було включено до списку 100 фотографів, які змінили світ.


Використані джерела

1. Все величие мира: фотографии Роджера Фентона 1852–1860 cameralabs.org

2. Ворошилова С. 2018. Крым снят: Первый фронтовой фотограф. birdinflight.com

3. Місце в місті: Андріївська церква та узвіз. inkyiv.com.ua

4. Понад півтора століття тому: Найперші світлини з видами Києва. kyiv.depo.ua.


Євгенія Кудрявцева
завідувачка науково-дослідного
відділу фондів
Музею історії Десятинної церкви

 

Категорию: