СТІКАЮТЬ КРОВ’Ю ДОЛІ ТА ДОМІВКИ, ПАЛАЮТЬ І ЗДРИГАЮТЬСЯ ЦЕРКВИ

Submitted by admin on Thu, 05/05/2022 - 18:58

(про новітні руйнування українських православних храмів)

33 роки тому, у рік 1000-ліття закладин князем Володимиром Великим літописної Десятинної церкви (989–1989) – першого мурованого християнського вівтаря Київської держави, – по всій Україні налічувалися тисячі різноманітних церков: діючі та недіючі, доглянуті та занедбані, збережені та понівечені, внесені та не внесені до державних реєстрів пам’яток культури. Серед храмів, що зазнали пошкодження чи руйнації, більшість становили постраждалі від антирелігійних заходів радянської влади, але можна було й виокремити групу церков, «поранених» чи «вбитих» Другою світовою війною. Уособленням цієї групи стали руїни древнього Успенського собору Києво-Печерської лаври та руїни старовинного Володимирського собору на мисі Херсонес у місті Севастополі. Відбудова обох соборів на зламі ХХ–ХХІ ст. сприймалася як складова заліковування ран найстрашнішої війни в історії світу та як заклик до «ніколи знову». Одночасно в країні відновлювалися тисячі храмів, знищених або пошкоджених з ідеологічних міркувань (центрально-символічним у цьому більшому колі є Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві), а також зводилися цілком нові, – і про побудову ідеологій на кшталт радянської «громадянської релігії» також мріялося: «ніколи знову».

Утім, храм не завжди може запобігти народженню ідеології чи війни (адже для вірянина постійно є актуальними питання інтерпретації настанов віровчення, ступеня духовного зростання, вільного вибору), а ось ідеологія чи війна ніколи не дарують храмам недоторканості: владні носії ідеології – вимагають лояльності, війна – не гарантує «невлучення» від пострілів. Тому і після літописних рядків про пограбування церков за доби княжих усобиць (наприклад, у Києві в 1169 і 1203 рр.), і після сумнозвісного нарису мистецтвознавця Ф. Ернста часів Революційних змагань («Художні скарби Києва, постраждалі 1918 р.»), і після бурхливого церковного будівництва останніх десятиліть (коли, зокрема, постали й чимало нових шедеврів зодчества), – ми з жахом спостерігаємо чергове «розкидання каменів» (біблійна книга Екклезіаста, глава 3, вірш 5) і мусимо складати літопис новітніх трагедій.

За сучасною практикою, пошкодження храму має фіксуватися в спеціальному акті, але не всюди складання таких наразі можливе, і навряд чи ми можемо розраховувати на однаково швидку їх публікацію. Отже, при написанні цієї статті ми могли користуватися лише численними Інтернет-повідомленнями (посилання на які надмірно б перевантажили текст) та порівняно невеликим колом історичної літератури. Останнім часом з’явилося кілька інтернет-публікацій, що прагнуть навести всі відомі випадки пошкодження релігійних споруд (православних, католицьких, греко-католицьких, протестантських, іудейських, мусульманських громад тощо) на теренах України внаслідок обстрілів та бомбардувань, починаючи з 24 лютого 2022 року. Проте, зі зрозумілих причин (швидкий темп подій і підготовки новин), ці публікації не завжди подають достатньо повну інформацію. Тут ми викладаємо систематизовані по регіонах дані щодо пошкоджених храмів та каплиць православної традиції (на початок травня їх кількість наближається до 80).

Зауважимо також, що майбутнім дослідникам доведеться та уточнити цей перелік. І справа не лише в тому, що в кожному окремому випадку будуть складені акти та описані важливі подробиці. Питання стоїть ширше: трагічний каталог відкрився ще до 24 лютого 2022 року. Акти вандалізму щодо релігійних святинь України з 2012 року (скажімо, повалення хреста над майданом Незалежності в Києві) – теж складова сумного каталогу, що віддзеркалює добу після сплеску зодчества (а серед «первістків» поранених артилерією храмів можна буде згадати Іверський монастир, збудований біля Донецького аеропорту та обстрілюваний з 2014 року).

Руїни собору Святого князя Володимира на мисі Херсонес. 80-ті рр. ХХ ст.

 

КИЇВСЬКА область

Бучанський напрямок

1. Храм Святого Іоасафа Білгородського / УПЦ
м. Київ (пл. Інтернаціональна) / дерев’яний / 2000–2009 рр.
Постраждав під час вуличних боїв уночі проти 28 лютого 2022 р.: нараховано 20 кульових і до 100 уламкових отворів.

2. Храм Святого Георгія Переможця / УПЦ
м. Ірпінь Бучанського р-ну Київської обл. (східна околиця «Романівка» біля кордону столиці) / мурований / початок ХХІ ст.
6 березня 2022 р. впритул до храмової садиби, на розі вул. Соборної (частина магістралі на Київ) і вул. Поповича (відгалужується на південь, на неї виходить хвіртка церковного подвір’я), впала міна. Від її вибуху загинули дружина і двоє дітей громадянина Сергія Перебійноса, котрі йшли до евакуаційного автобусу (стояв за 200–300 м): діти померли на місці, матір – у лікарні (ця трагедія мала широкий розголос у ЗМІ). Пізніше того ж дня біля храму згоріли дерев’яна каплиця та мурований будинок настоятеля – протоієрея Володимира Молнара (сам клірик та евакуйована за два дні родина не постраждали). Напередодні в церкві знаходили притулок чимало людей (до 40 осіб ночували тут постійно), працювали три волонтери. 18 березня 2022 р. храм знову потрапив під обстріл. Від обстрілів у церкві вибито вікна, пошкоджено її фасади.

Палає будинок священника біля Георгіївської церкви в Ірпені. 2022 р.

3. Храм Святих апостолів Петра і Павла / УПЦ
м. Буча Київської області / мурований / 1993–2016 рр.
9 березня 2022 р. від обстрілу постраждали баня і вікна, зруйновані криниця та адміністративні будівлі.

4. Храм Святих пророка Іллі та апостола Андрія / УПЦ
смт Гостомель Бучанського р-ну Київської обл. (місцевість Мостище) / мурований (перебудована під храм на зламі ХХ–ХХІ ст. споруда) / ХХ ст.
10 березня 2022 р. – зруйнований майже вщент.

5. Храм Святого Миколая Мирлікійського / УПЦ
с. Загальці Бучанського р-ну Київської обл. / мурований (пристосована у 90-х рр. ХХ ст. споруда) / ХХ ст.
У 20-х числах березня 2022 р. перетворений на руїни.

Макарівський та Фастівський напрямки

6. Храм Різдва Пресвятої Богородиці / УПЦ
с. Ясногородка Фастівського р-ну Київської обл. / мурований / 2008 р.
5 березня 2022 р. снарядами пошкоджено баню та дзвіницю, кулями – двері й вікна церкви. Пошкоджено також парафіяльний будинок.

7. Храм Покрови Пресвятої Богородиці / УПЦ
с. Бишів Фастівського р-ну Київської обл. / мурований / 2010 р.
Під час авіаудару 7 березня 2022 р. вибуховою хвилею вибито двері та вікна.

Броварський напрямок

8. Храм Святого Георгія Переможця / УПЦ
с. Заворичі Броварського р-ну Київської обл. / дерев’яний / 1873 р.
7 березня 2022 р. згорів від влучення снаряду, паркан храму пошкоджений кулями.

9. Храм Вознесіння Господнього / УПЦ
с. Бобрик Броварського р-ну Київської обл. / мурований / 1994–1998 рр.
5 березня 2022 р. снаряд влучив у дах між центральною частиною церкви з головною банею та дзвіницею над західним раменом споруди. Це сталося за півгодини після богослужіння, тому люди не постраждали (у небезпечну мить вони перебували в парафіяльному будинку). Довкола храму спалахнула трава, але силами парафіян пожежу вдалося загасити.

0. Храм Вознесіння Господнього / УПЦ
с. Лук’янівка Броварського р-ну Київської обл. / дерев’яний / 1879 р.
Уночі проти 25 березня 2022 р. храм зруйнували чотири влучення з танка.

ЖИТОМИРСЬКА область

11. Храм Пресвятої Богородиці (Різдва / Покрови) / УПЦ
с. В’язівка Народицького р-ну Житомирської обл. / дерев’яний / 1862 р.
Пам’ятка архітектури національного значення (№ 108).
7 березня 2022 р. церква потрапила під обстріл і частково згоріла.

12. Храм Покрови Пресвятої Богородиці / РПЦЗ
м. Малин Коростенського р-ну Житомирської обл. (пл. Соборна) / мурований / межа ХХ–ХХІ ст.
6 березня 2022 р. дуже понівечений обстрілами.

Обстріляний Покровський храм у м. Малині на Житомирщині. 2022 р.

ЧЕРНІГІВСЬКА область

13. Собор Преображення Господнього (Спасо-Преображенський) / УПЦ
м. Чернігів (територія Валу) / мурований / ХІ ст. (з пізнішими добудовами)
Пам’ятка архітектури національного значення, один з найдавніших мурованих храмів Київської Русі (споруджений за часів князя Ярослава Мудрого), кафедральний у ХІ–ХХ ст.
Під час обстрілів 24–26 березня 2022 р. за 10 м окремої від собору будівлі ризниці (ХІХ ст.) вибухнув снаряд: саме із цим, ймовірно, пов’язані пошкодження даху ризниці, подряпини на стінах південно-західної вежі Спаського собору (XVIII ст.) та південного вхідного тамбура храму (ХІХ ст.), пошкодження шибок у вікнах цього ж тамбура.

14. Храм Святої великомучениці Катерини / ПЦУ
м. Чернігів (пр-т Миру) / мурований / 1715 р.
Пам’ятка архітектури національного значення, яскравий зразок українського бароко, вівтар на спомин учасників Азовського походу 1696 р. з числа чернігівських козаків.
Під час обстрілів 24–26 березня 2022 р. осколками пошкоджено стіни храму, у вікнах вибито скло.

15. Єлецький монастир / УПЦ
м. Чернігів (вул. Князя Чорного) / муровані та дерев’яна споруди / ХІ–XVII ст.
Єлецький монастир заснований в ХІ ст. Ансамбль його споруд є пам'яткою архітектури національного значення, включає мурований Успенський собор ХІ–ХІІ ст. у пізніших барокових шатах та оточуючі будівлі XVII–ХІХ ст. Обитель є свідком діяльності князя Святослава Ярославича (п. 1076), письменників Іоанікія Голятовського (п. 1688) і Дмитра Туптала (п. 1709), архієпископів Феодосія Углицького (п. 1696) та Іоанна Максимовича (п. 1715).
7 березня 2022 р. снаряд влучив у сусідній з монастирем житловий будинок, при цьому осколки посікли монастирський мур із надбрамною дзвіницею XVII ст. Також від обстрілів постраждали дві інші споруди: є пошкодження на банях Успенського собору, осколок розбив вікно дерев’яного будинку святого архієпископа Феодосія (1688).

16. Храм Святого пророка Іллі / богослужіння не проводяться
м. Чернігів (Болдина гора) / мурований / ХІ–ХІІ ст. (з добудовами XVII–XVIII ст.)
Пам’ятка архітектури національного значення, унікальний зразок збереженої церкви з однією навою, один з двох «полюсів» комплексу будівель Свято-Троїцько-Іллінського монастиря XVII–XVIII ст. (чернігівської «репліки» Києво-Печерської лаври), «фасад» входу до 3-ярусних печер завдовжки 350 м.
Під час березневого бомбардування Чернігова у 2022 р. вибуховою хвилею вибито три віконні шибки.

16.1. Келії при кафедральному Свято-Троїцькому соборі / УПЦ
м. Чернігів (Болдина гора) / муровані / XVII–XVIII ст. /
Як складова ансамблю будівель Свято-Троїцько-Іллінського монастиря (див. № 16) келії розташовані в садибі Свято-Троїцького собору XVII ст. (другий «полюс» комплексу) на схід від храму (собор є найбільшим храмом міста, з 1988 р. – кафедральний, нині тут спочивають мощі святих архієпископів Феодосія Углицького (п. 1696) і Філарета (Гумілевського, п. 1866), поряд – могили поета Леоніда Глібова (п. 1893) і дипломата Григорія Щербини (п. 1903), при соборі діють церковне училище і єпархіальне управління), з 90-х рр. ХХ ст. келії використовуються як гуртожиток церковного училища.
У березні 2022 р.  стіни келій посічені осколками бомб.

17. Храм на честь Ікони Пресвятої Богородиці «Казанська» / УПЦ
м. Чернігів (вул. Коцюбинського) / мурований / 1820–1827 рр.
7 березня 2022 р. на вулиці біля храму вибухнув снаряд: пошкоджено паркан храмової території, у церкві вибито вікна.

18. Храм Святого Феодосія Чернігівського / УПЦ
м. Чернігів (цвинтар «Яцево» на східній околиці) / мурований / 90-ті рр. ХХ ст.
Вигорів і втратив верхи (головна баня та дзвіниця) через влучення 13 березня 2022 р.

19. Храм Вознесіння Господнього / УПЦ
с. Лукашівка Чернігівського р-ну Чернігівської обл. / мурований / 1913 р.
Під час боїв довкола Чернігова в лютому–квітні 2022 р. храм втратив верхи та вигорів.

Понівечена Вознесенська церква в с. Лукашівка на Чернігівщині. 2022 р.

20. Храм святого Георгія Переможця / УПЦ
м. Ніжин / мурований / початок ХХІ ст. (будується)
27 лютого 2022 р. пошкоджено бані та дах.

СУМСЬКА область

21. Храм Святого великомученика Пантелеймона / УПЦ
м. Суми / мурований / 1911 р.
Зразок стилізації під давнє зодчество Новгорода Великого і Пскова (архітектор Олексій Щусєв), складова архітектурного ансамблю (див. № 22) резиденції Сумського вікарного єпископа при Харківському архієпископі (вікаріат існував у 1866–1917 рр.).
Вибуховою хвилею в храмі вибито п’ять вікон.

22. Сумська духовна семінарія з домовою церквою / УПЦ
м. Суми / мурована споруда (палацового типу) / початок ХХ ст. (храм – 2000 р.) /
Аархітектурна перлина, старовинний будинок єпископа (див. № 21), з 1997 р. – у віданні Сумської єпархії УПЦ, з 1998 р. – єпархіальне духовне училище, з 2015 р. – Сумська духовна семінарія, 2000 р. на другому поверсі облаштовано храм Святих Іоанна Кронштадтського і Симеона Нового Богослова.
Під час авіаудару вночі проти 8 березня 2022 р. вибуховою хвилею вибило сім вікон.

23. Храм Святого Іоанна Руського / УПЦ
м. Суми / мурований / 1999–2009 рр.
Вибуховою хвилею вибито два вікна.

24. Храм Стрітення Господнього / УПЦ
м. Суми / мурований / початок ХХІ ст. (будується).
Пошкоджено центральну баню.

25. Храм Стрітення Господнього / УПЦ
м. Суми / мурований / початок ХХІ ст. (будується).
Пошкоджено центральну баню.

26. Храм Преображення Господнього / УПЦ
с. Ворожба Лебединського р-ну Сумської обл. / мурований / 1896 р.
Вибуховою хвилею вибито вікна.

27. Храм Преображення Господнього / УПЦ
с. Солдатське Охтирського р-ну Сумської обл. / мурований / 1881–1900 рр.
Будівлю церкви пошкоджено.

ХАРКІВСЬКА область

28. Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці / УПЦ
м. Харків (вул. Університетська) / мурований / кінець XVIII ст. (із дзвіницею першої половини ХІХ ст.)
Одна з перлин «Старого міста» («Університетської гірки»), складова храмового «тріо» в цьому районі (з Покровським монастирем та кафедральним Благовіщенським собором).
2 березня 2022 р. в храмі вибило вікна та вітражі, пошкоджено внутрішнє оздоблення.

29. Храм Святого Антонія Великого при Харківському університеті / УПЦ
м. Харків (вул. Університетська) / домовий, усередині мурованої будівлі ХІХ ст.
2 березня 2022 р. вибито всі вікна, постраждало начиння.

30. Храм Святих Жон-Мироносиць / УПЦ
м. Харків (вул. Жон Мироносиць) / мурований / 2013–2015 рр.
2 березня 2022 р. пошкоджено головну баню, фасади та внутрішнє оздоблення, найбільше постраждала північна сторона: вибито вікна та вітражі, у стіну потрапили осколки.

31. Храм Святого апостола Андрія / ПЦУ
м. Харків (вул. Семінарська, 22) / мурований / ХІХ–ХХІ ст.
Відновлений у 2014–2016 рр. у в/ч 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії України, на території пам’ятки архітектури – міщанської богадільні, 1885–1890 рр. побудови.
Церкву пошкоджено під час обстрілів.

32. Храм Ікони Пречистої Богородиці «Смоленської» / УПЦ
м. Харків (вул. Семінарська, 46) / мурований / ХІХ ст.
З 2014–2015 рр. функціонує в одній з будівель Харківської духовної семінарії ХІХ ст.
У ніч проти 17 березня 2022 р. зруйновано дах, вибито вікна й двері, пошкоджено начиння.

33. Каплиця Святого пророка Іллі / ПЦУ
м. Харків (вул. Клочківська) / облаштована 2022 р. у мурованій споруді ХХ ст.
Розташована на території військового містечка в навчальному корпусі Харківського національного університету повітряних сил ім. Івана Кожедуба.
Зазнала пошкоджень.

34. Храм 2000-ліття Різдва Христового / УПЦ
м. Харків (пр-т Науки) / мурований / 2001 р.
25 березня 2022 р. в церкву влучив снаряд, пошкодивши баню та стіни.

35. Храм Святого Георгія Переможця / ПЦУ
м. Харків (вул. Академіка Проскури) / металево-скляний / 2021–2022 рр.
Споруджений на території в/ч Національної гвардії України.
Втратив частину вікон.

36. Преображенський храм «на Салтівці» / УПЦ
м. Харків (Салтівське шосе) / мурований / 2011–2013 рр.
Зазнав пошкоджень 14 і 18 березня 2022 р.: вибито всі вікна й двері, пошкоджено фасад храму та недільну школу.

Преображенська церква «на Салтівці» в Харкові після обстрілу. 2022 р.

37. Храм Святої цариці Тамари в місцевості «П’ятихатки» / УПЦ
м. Харків (пр-т Академіка Курчатова) / мурований / 2012–2013 рр.
У ніч проти 12 березня 2022 р. вибито вікна й двері, осколки потрапили в стіни, пошкоджено начиння.

38. Храм Різдва Пресвятої Богородиці / УПЦ
м. Дергачі Харківської обл. / мурований / 1838 р.
4 квітня 2022 р. в церкві вибито вікна, пошкоджено фасади й начиння, значно постраждали будівлі іконної крамнички та недільної школи.

39. Храм Стрітення Господнього / УПЦ
с. Лісне Харківського р-ну Харківської обл. / мурований / 2013 р.
29 квітня 2022 р. постраждали фасади, було вибито вікна.

40. Храм Святого великомученика Дмитра Солунського / УПЦ
смт Васищеве Харківського р-ну Харківської обл. / мурований / 1880 р.
7 квітня 2022 р. зруйновано огорожу, значно пошкоджено баню, вибито вікна й двері.

41. Храм Вознесіння Господнього / УПЦ
смт Золочів Богодухівського р-ну Харківської обл. / мурована / 1884 р.
10 березня 2022 р. в церкві вибито вікна.

42. Кафедральний собор Вознесіння Господнього / УПЦ
м. Ізюм Харківської обл. / мурований / 1826 р. (кафедральний з 2012 р.)
22 березня 2022 р. пошкоджено фасади та дах.

42.1. Будівля управління Ізюмської єпархії УПЦ / УПЦ
м. Ізюм Харківської обл. / мурована будівля / 2017 р.
27 березня 2022 р. оприлюднено відомості про пошкодження фасадів та вікон.

43. Храм Успіння Пресвятої Богородиці / УПЦ
с. Коробочкине Чугуївського р-ну Харківської обл. / мурований / ХХ–ХХІ ст.
Мурований будинок ХХ ст. використовувався з 1990-х рр. під діючу церкву, а на початку ХХІ ст. був перебудований у формах храмової архітектури.
19 березня 2022 р. отримав значні пошкодження.

ЛУГАНСЬКА область

44–45. Монастир Святого пророка Іллі / УПЦ
с. Варварівка Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / муровані споруди і дерев’яна каплиця / ХІХ–ХХІ ст.
Монастир утворений у 2003–2005 рр. при парафіяльному храмі 1861–1867 рр. (у 2007 р. відбудовано дзвіницю над західною частиною церкви). Відтоді триває будівництво комплексу монастирських споруд при Іллінській церкві (2004 – братський корпус, 2005–2006 – огорожа, з 2008 – ремонтувався переданий монастирю 2007 р. старовинний будинок парафіяльної школи та будувалися ворота з малою надбрамною дзвіницею).
Осколками снарядів вибито шибки великого та малого храмів монастиря, згоріли братський корпус та частина підсобних приміщень.

Малий храм Свято-Іллінського монастиря в с. Варварівка Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. 2022 р.

46. Парафія Архангела Михаїла / УПЦ
с. Кудряшівка Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / ХХ–ХХІ ст.
Заснована 1994 р. і 2017 р. перереєстрована за новою адресою (вул. Центральна, 1), богослужіння править у пристосованій будівлі.
6 квітня 2022 р. повідомлено про значне ушкодження споруди.

47–48. Парафія Святої Мотрони / УПЦ
м. Рубіжне Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / муровані споруди / ХХ–ХХІ ст.
Утворена 2012 р. Облаштувала для богослужінь надане міське приміщення. Упритул до нього 2020–2021 рр. вела будівництво нового храму.
За повідомленнями, 23 березня 2022 р. обидві будівлі потерпіли від обстрілів (за уточненими фото – перетворені на руїну), важко поранений настоятель ієромонах Арсеній (Складанюк).

49. Храм Святого Луки Кримського / УПЦ
м. Рубіжне Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / дерев’яний / початок ХХІ ст.
На початку квітня 2022 р. снаряд пробив покрівлю храму, поранений настоятель протоієрей Ростислав Горячев.

50–51. Парафія Святого Георгія Переможця / УПЦ
м. Рубіжне Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / муровані споруди / ХХ–ХХІ ст.
29 квітня 2022 р. із Сєвєродонецької єпархії УПЦ надійшло повідомлення: зруйновано муроване приміщення (колишній літній кінотеатр ХХ ст.), кілька років тому надане громаді та обладнане нею для богослужінь, а також пошкоджено храм, що будується поряд з 2020 р. (розбито баню дзвіниці, пошкоджено основну баню та стіни).

52. Кафедральний собор Різдва Христового / УПЦ
м. Сєвєродонецьк Луганської  обл. / мурований / 1994–2000 рр. (кафедральний з 2007 р.)
13 березня 2022 р. із Сєвєродонецької єпархії УПЦ до Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ надійшло повідомлення про потрапляння на територію храму багатьох снарядів (виявили понад 10 вирв): їх уламки розбили чимало вікон у соборі та єпархіальному будинку. 16 березня 2022 р. ще один снаряд впав біля входу до північного приділа собору, пошкодивши осколками кілька вікон (на оприлюднених 17 березня 2022 р. фото зафіксовано понівечення одного з фасадів споруди та руйнацію частини даху над ним). 6 квітня 2022 р. СІПВ УПЦ повідомив про нові вирви від снарядів на прилеглій до храму території. 17 квітня 2022 р. керівник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай оприлюднив інформацію про четверте потрапляння собору під обстріл: цього разу снаряди влучили в дах, що призвело до чергових руйнувань.

53. Храм на честь Ікони Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних Радість» / УПЦ
м. Сєвєродонецьк Луганської обл. (територія міської лікарні) / мурований / 2014 р.
24 березня 2022 р. у вівтарній апсиді вибито одне з вікон та стався обвал частини стелі.

54. Храм Святого Митрофана Воронезького («Другий Митрофанівський») / УПЦ
м. Лисичанськ Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. (вул. Грушевського) / мурований / середина ХІХ ст. (за радянських часів розібрано західну частину із дзвіницею).
26 лютого 2022 р. в церкві та недільній школі вибуховою хвилею вибито вікна.

55. Храм на честь Ікони Пресвятої Богородиці «Тихвінська» / УПЦ
м. Лисичанськ Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / мурований / 1999 р.
13 березня 2022 р. вибухом снаряду біля церкви вибито вікна й пошкоджено фасад.

56. Храм Воскресіння Господнього / УПЦ
м. Золоте Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / мурований / початок ХХІ ст.
9 квітня 2022 р. пошкоджено фасади церкви, згорів парафіяльний будинок.

57. Храм Святого Миколая Мирлікійського / УПЦ
м. Попасна Сєвєродонецького р-ну Луганської обл. / мурований / початок ХХ ст.
Дзвіницю над західною частиною споруди відновлено на початку ХХІ ст.
Зазнав пошкодження південний фасад (при цьому вибило скло у вікнах), про що повідомили 6 квітня 2022 р.

58. Храм Святої великомучениці Катерини / УПЦ
м. Щастя Луганської обл. / мурований / межа ХІХ–ХХ ст.
27 лютого 2022 р. пошкоджено фасади, вибито вікна й двері.

ДОНЕЦЬКА область

59–62. Святогірська лавра / УПЦ
м. Святогірськ Краматорського р-ну Донецької обл. / ансамбль мурованих споруд / XVII–ХХІ ст.
Заснована на межі XVI–XVII ст. серед мальовничих крейдяних пагорбів над р. Сіверський Донець («Святі гори») у вигляді пустельного скельного монастиря й перетворена у XVIII–ХІХ ст. на значний аскетичний центр і чудовий архітектурний ансамбль (у ХІХ–ХХ ст. поряд сформувалося невелике місто Святогірськ), найвідомішу обитель Слобожанщини та Східної України (у другій половині ХІХ ст. «Святогірську пустинь» відвідали письменники Василь Немирович-Данченко, Антон Чехов та Іван Бунін, поет Федір Тютчев, художник Ілля Рєпін), з 20–30-х рр. ХХ ст. до 2003 р. використовувалася під великий оздоровчий центр для шахтарів Донбасу, у 1963 і 1979 рр. частину її споруд визнали пам’ятками архітектури (також 1980 р. на монастирській території було створено Святогірський історико-культурний заповідник), а по відновленні діяльності чернецької громади (з 1992 р.) вона отримала у 2004 р. статус третьої української православної лаври (після Києво-Печерської та Почаївської).
12 березня 2022 р. (о 22.00) біля лаври впала і вибухнула бомба. Від вибуху найбільше постраждали споруди готельного комплексу (у тому числі корпус, що є пам’яткою архітектури кінця ХІХ ст.), де мешкала основна частина біженців (жертв немає, пораненим надано медичну допомогу, деякі приміщення не підлягають відновленню). Мармурова скульптура Пречистої Богородиці – Ігумені Святогір’я (2004) втратила частину рук та жезл. Пошкодження зафіксовані також в Успенському соборі (ХІХ ст.), церквах Покрови Пресвятої Богородиці (ХІХ ст.), Різдва Пресвятої Богородиці (ХХ–ХХІ ст.), Святого Іоанна Руського (ХХІ ст.), адміністративному «Казначейському» корпусі (ХІХ ст.), галереї-підйомі на печерну скелю («Кирило-Мефодіївські сходи», ХІХ–ХХІ ст.), будівлі монастирського музею. 4 травня 2022 р. лавра знову потрапила під обстріл (о 7.45): одна ракета вибухнула біля берега Сіверського Донця поряд із храмом, друга розірвалася в повітрі приблизно за 100 м над монастирем. Двір обителі всіяло дрібними уламками ракет. Двоє біженців, котрі мешкали в монастирі, отримали поранення та були госпіталізовані. У багатьох спорудах вдруге вибило вікна та двері.

Святогірська лавра. Пошкоджений корпус старовинного готелю. 2022 р.

63. Олександро-Невський храм / УПЦ
смт Олександрівка Краматорського р-ну Донецької обл. / мурований / межа ХІХ–ХХ ст.
27 лютого 2022 р. в церкву влучили осколки снаряду.

64. Храм Святого Миколи Мирлікійського / УПЦ
м. Авдіївка Покровського р-ну Донецької обл. / мурований / кінець ХІХ ст.
21 березня 2022 р. пошкоджено вікна й дах.

65. Храм Святої Марії Магдалини / УПЦ
м. Авдіївка Покровського р-ну Донецької обл. / мурований / початок ХХІ ст.
Зазнав пошкоджень.

66. Храм Святого Миколи Мирлікійського «на джерелі» / УПЦ
м. Авдіївка Покровського р-ну Донецької обл. / дерев'яний / 2013 р.
На момент першого влучення міни після 2014 р. перебував у стадії будівництва (богослужіння правилися в цокольному бетонному поверсі), 1 травня 2022 р. – згорів.

67. Храм Ікони Пресвятої Богородиці «Казанська» / УПЦ
м. Мар’їнка Покровського р-ну Донецької обл. / мурований / 2003–2009 рр.
На місці зруйнованої більшовиками церкви початку ХХ ст.
14 квітня 2022 р. вибито вікна, значно пошкоджено бані й дах.

68–69. Монастирі Святих Василія Великого і Миколи Мирлікійського / УПЦ
с. Нікольське Волноваського р-ну Донецької обл. / муровані / ХХ–ХХІ ст.
Чоловічий Свято-Василівський та жіночий Свято-Микільський монастирі зведені в 1998–2004 рр. довкола мурованого парафіяльного Свято-Василівського храму 1912 р. (у ХХ ст. його верхи перебудовувалися кілька разів), у 2002–2009 рр. комплекс споруд доповнений Успенським собором (репліка витвору XV ст. італійця Фіораванті).
Від обстрілів 6 і 12 березня 2022 р. постраждало багато споруд, зокрема, Василівський храм втратив бані та вигорів, а на Успенському соборі частково зруйновані верхівки бань.

70. Храм святого Миколая Мирлікійського / ПЦУ
м. Волноваха Донецької обл. / дерев’яний / 2017–2018 рр.
Частково зруйнований обстрілом 12 березня 2022 р.

71. Храм на честь Ікони Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних Радість» / УПЦ
м. Волноваха Донецької обл. / мурований / 2013–2016 рр.
У березні 2022 р. отримав значні пошкодження.

72. Храм Преображення Господнього / УПЦ
м. Волноваха Донецької обл. / комбіновані будматеріали / межа ХХ–ХХІ ст.
У березні 2022 р. отримав значні пошкодження.

73. Храм Святого Миколая Мирлікійського / УПЦ
с. Новогнатівка Волноваського р-ну Донецької обл. /комбіновані будматеріали / межа ХХ–ХХІ ст.
27 лютого 2022 р. снаряд зруйнував вівтарну частину малої церкви, поряд лишилося незавершене будівництво великого мурованого храму.

73.1. Будівля управління Донецької єпархії ПЦУ / ПЦУ
м. Маріуполь Донецької обл. / мурована / ХХ–ХХІ ст.
Знищена в березні 2022 р. Поряд лишилася зведена у 2019–2020 рр. каплиця Святої мучениці Маріанни.

74. Каплиця Святої мучениці Тетяни / УПЦ
м. Маріуполь Донецької обл. / мурована / 2018 р.
Зведена на території Приазовського державного технічного університету.
Отримала значні пошкодження в березні 2022 р.

75. Собор Святого Архангела Михаїла / УПЦ
м. Маріуполь Донецької обл. / мурований / 1995–1997 рр.
Частково зруйнований у березні 2022 р.

Обстріляний храм Святого Архангела Михаїла в м. Маріуполі Донецької обл. 2022 р.

76. Храм Різдва Пречистої Богородиці / УПЦ
смт Талаківка Маріупольського р-ну Донецької обл. / мурований / 1992 р.
2 березня 2022 р. снаряд пошкодив головну баню, дах та одну з опор дзвіниці над західною частиною будівлі.

ЗАПОРІЗЬКА область

77. Храм Святого Тихона Задонського / УПЦ
м. Гуляйполе Пологівського р-ну Запорізької обл. / мурований / ХХ ст.
Церкву було облаштовано в 1991–1993 рр. у свого часу світській будівлі ХХ ст.
8 березня 2022 р. Бердянська єпархія УПЦ повідомила про часткову руйнацію західної частини храму від обстрілу.

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА область

78. Храм Святого Миколая Мирлікійського («Брянський») / УПЦ
м. Дніпро /мурований / 1913–1915 рр.
Архітектурний шедевр, що оригінально поєднує стилістику класицизму та бароко, з 80-х рр. ХХ ст. – будинок органної музики, від 2013 р. УПЦ править служби в підвальному приміщенні, назва храму походить від розташованого колись в цій частині нинішнього Дніпра поселення робітників металургійного заводу, що належав до Брянського акціонерного товариства.
Під час ракетного удару 11 березня 2022 р отримав ушкодження фасадів та вікон.

МИКОЛАЇВСЬКА область

79. Храм Святого Сергія Радонезького / УПЦ
м. Миколаїв (вул. Театральна) / дерев’яний / межа ХХ–ХХІ ст.
15 квітня 2022 р. неподалік вибухнуло кілька снарядів: вбило жінку, котра прохала під церквою милостиню, та випадкового перехожого, уламки снарядів вибили шибки вікон, посікли стіни, пошкодили сторожку та електрощитову.

ОДЕСЬКА область

80. Монастир на честь Ікони Пресвятої Богородиці «Іверська» / УПЦ
м. Одеса / муровані та дерев’яні споруди / ХХ–ХХІ ст.
Монастир заснований 1998 р. на території колишнього військового містечка.
Унаслідок ракетного удару по місту 2 травня 2022 р. знесло дах однієї із церков.


Post scriptum

Разом із храмами приймають страждання, рани і смерть церковнослужителі та інші віряни, водночас жертовно допомагаючи захисникам України, пораненим, біженцям. Колись про це нагадуватимуть вибоїни в стінах поранених церков – якщо їх залишать для повчального нагадування, як отвір від снаряду 40-х рр. ХХ ст. у вівтарній стіні храму Покрови Пресвятої Богородиці на київській Пріорці чи уламок давнього мурування від Успенського собору Києво-Печерської лаври, відгороджений для огляду на головній лаврській площі біля відновленого храму. Проте нагадування – замало: потрібно буде «ніколи знову» не перетворювати храми на складову ідеологій.


Владислав Дятлов
провідний науковий співробітник
науково-дослідного відділу історико-археологічних досліджень
Музею історії Десятинної церкви

Категорию: